Historia SHiUK - SHiUK

Idź do spisu treści

Menu główne

Historia SHiUK

HISTORIA

HISTORIA SHiUK
9 września 2004 - podpisanie umowy pomiędzy SHiUK i SECF. Umowę podpisują: ówczesny prezes SHiUK, Janusz Wrzosek oraz Dyrektor Techniczny SECF, Jacques Chartier.

   

Początki kłusaków w Polsce sięgają lat dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to wizjoner i entuzjasta Henryk Stermach, po powrocie z długoletniej emigracji, sprowadził z Niemiec pierwsze konie tej rasy rozpoczynając ich hodowlę w Polsce. Wizją wyścigów kłusaków zaraził wielu swoich przyjaciół i znajomych. Z tej grupy entuzjastów narodziło się pierwsze towarzystwo kłusacze, które zostało sformalizowane w 1997 r. poprzez wpis w rejestrze stowarzyszeń w Wojewódzkim Sądzie w Opolu, pod nazwą Stowarzyszenie Hodowców i Użytkowników Kłusaków. Pierwszym prezesem SHiUK został oczywiście Henryk Stermach. Niestety, Pan Henryk swoją pasję do koni przypłacił chorobą, a w 2003 roku zmarł.

Pozostawił po swojej prezesurze nie tylko funkcjonujące już stowarzyszenie
, ale rzecz bodaj najważniejszą - decyzję Ministra Rolnictwa z lipca 1999 r. zezwalającą SHiUK na otwarcie i prowadzenie księgi dla koni rasy kłusak w Polsce. I choć sam nie doczekał oficjalnych startów kłusaków na polskich torach, to upór z jakim dążył do uzyskania przez Stowarzyszenie prawa do księgi, zaowocował oficjalnymi wyścigami kłusaków w Polsce w 2004 r.

W latach 1997-2004 organizowano wiele wyścigów pokazowych
, m.in. w Szczecinie, Mrągowie, Warszawie czy Wrocławiu. Głównym animatorem pracy SHiUK w tych czasach był Janusz Wrzosek, który po odejściu Henryka Stermacha, do roku 2007 z powodzeniem sprawował funkcję prezesa SHiUK. Po rezygnacji Janusza Wrzoska w 2007 roku, prezesem SHiUK został wybrany Roman Mateusiak.

W 2004 r
., dzięki nawiązaniu współpracy z francuskim Towarzystwem Wspierania Hodowli Konia Francuskiego (SECF - Societe d`Encouragement a l`Elevage du Cheval Francais), oficjalne wyścigi kłusaków w Polsce, na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych Partynice, stały się faktem. Porozumienie z SECF otworzyło dla członków SHiUK możliwość zakupu koni wyścigowych oraz materiału hodowlanego na terenie Francji. Strona francuska zagwarantowała również nagrody, bez których rozgrywanie wyścigów byłoby niemożliwe. Z kolei Wrocławski Tor Wyścigów Konnych Partynice, przy wielkiej życzliwości Pani Dyrektor Moniki Słowik, podjął się zabezpieczenia strony organizacyjnej. W ten sposób 10 października 2004 r., mógł odbyć się pierwszy w historii Polski oficjalny wyścig kłusaków.
Klacz Kora Plaisir, zwyciężczyni pierwszego w historii Polski oficjalnego biegu kłusaków na WTWK Partynice. Właściciel i trener - Peter Simoni, powoził Leszek Łukawski.
10 października 2004 - rodzinna fotografia po pierwszym,
historycznym biegu kłusaków na Wrocławskim Torze Wyścigów Konnych
Partynice.


17 kwietnia 2005 r. - to inauguracja pierwszego pełnego sezonu wyścigowego kłusaków na WTWK Parytnice.

Wiosną 2005 r
. odnotowaliśmy jeszcze jeden bardzo ważny dla SHiUK fakt. Przedstawiciel stowarzyszenia, Roman Mateusiak, decyzją Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi został powołany do Rady Polskiego Klubu Wyścigów Konnych (Polish Jockey Club). Nigdy dotąd interesy środowiska kłusaczego nie były reprezentowane w tym gremium.

Kolejna ważna data dla SHiUK to 12 lipca 2007
- kłusaki wystartowały na Hipodromie w Sopocie. Są więc już dwa tory w Polsce gdzie można podziwiać fascynujące widowisko jakim są wyścigi kłusaków.

Po wieloletnich staraniach prezesa SHiUK następnym torem, na którym można podziwiać rywalizujące kłusaki,
jest warszawski Służewiec. Wyścig inauguracyjny "Pierwsza Warszawska" odbył się 30 października 2010 r. Triumfatorką biegu została klacz Lera de Ba powożona przez głównego sprawcę tego wydarzenia Romana Mateusiaka.


Fotofinisz z "Pierwszej Warszawskiej"

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego